Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash


Jaworki są częścią Szczawnicy, oddalone od centrum uzdrowiska o kilka kilometrów, położone na styku dwóch pasm górskich (Pasmo Radziejowej i Małe Pieniny) powoduje że, w Jaworkach zbiegają się cztery duże potoki, rzeźbiące niezwykle malownicze doliny. Najsławniejszą z nich jest niewątpliwie dolina na potoku Kamionka, tworząca wspaniały wąwóz Homole uwieczniony w Potopie przez H. Sienkiewicza. Potok Biała Woda tworzy równie wspaniały przełom przez Smolegowe Skały. Dolina Skalskiego Potoku zaprowadzi nas do urokliwego rezerwatu przyrody i dalej do przełęczy Rozdziele. Zaś dolina największej Czarnej Wody zachęci nas do zdobycia najwyższego szczytu Radziejowej (1262 m.npm.). Pod względem swojego położenia, występującej flory i fauny, niezwykle ciekawych form rzeźby terenu i bogactwa występujących tu skał i minerałów, jak również wybitnych walorów klimatycznych i hydrologicznych, a także niezwykle ciekawej kultury materialnej, JAWORKI są bez wątpienia jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych w naszym kraju.
Kościół w Jaworkach - kościół filialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Jest on dawną cerkwią grekokatolicką, która służyła chrześcijanom obrządku wschodniego podobnie jak cerkiew w sąsiedniej wsi Szlachtowej. Została zbudowana w 1680 roku. Po pożarze drewnianej świątyni wzniesiono murowaną cerkiew w roku 1798 która swym pięknem ubogaca tamte okolice do dnia dzisiejszego. Dominuje nad okolicą wieżą z gontowym hełmem. Styl budowli jest klasycystyczny, zawiera jednak elementy późnobarokowe, wymuszone przez austriackie prawo budowy. Kościół jest orientowany, z prezbiterium skierowanym na wschód w kierunku Jerozolimy. Aktualnie świątynia jest jednonawową, kamienną, otynkowaną budowlą, zadaszenie jest namiotowe kryte blachą. W jego wnętrzu dominuje tradycyjny, grekokatolicki ikonostas.
Szczawnica położona jest w pięknej dolinie Grajcarka prawobrzeżnego dopływu Dunajca. Dolina ta rozdziela Małe Pieniny od Beskidu Sądeckiego. To górskie uzdrowisko leży na wysokości ok. 500 m npm. Wyjątkowe położenie doliny powoduje, że panuje tutaj łagodny, a zarazem wyjątkowy mikroklimat. Decydujący wpływ na to mają między innymi porastające zbocza dolin lasy, duże nasłonecznienie, mała ilość opadów i czyste powietrze.
Oprócz wspaniałego mikroklimatu, Szczawnica położona jest w malowniczym krajobrazie, który miasto zawdzięcza bliskości Pienińskiego Parku Narodowego i przełomu Dunajca. Od północy miasto otacza masyw pasma Radziejowej (984 m) zaś od południa Małe Pieniny ze szczytami: Rabsztyn (847m) i Wysoka (1052m) oraz dalej u ujścia doliny Pieninami z Sokolicą (747m) i Trzema Koronami (982m). Wszystko to sprawia, że Szczawnica zaliczana jest do najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych w Polsce.

Spływ Dunajcem -
na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą - jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. Tradycja spływu sięga 1 połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół, zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku. Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce - Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody - od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+ dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.
RAFTING na Dunajcu - Spływ pontonami rzeką odbywa się na trasie Sromowce Wyżne - Szczawnica. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą w niej uczestniczyć także dzieci. Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.
Spływ kajakiem na Dunajcu - Spływy kajakowe po rzekach górskich w pneumatycznych dwuosobowych jednostkach pod opieką instruktora nie wymagają dużych umiejętności technicznych dając za to dużą satysfakcję z pokonania rzeki. Pneumatyczne kanadyjki pozwolą na bezproblemowe pływanie nawet początkującym kajakarzom. Nad grupą czuwa instruktor w kajaku jednoosobowym, który pomoże w krytycznej sytuacji lub wskaże właściwą drogę na wodzie.

Wyciągi narciarskie
- "Arena Narciarska Homole” -1 km od obiektu znajduje się całoroczna kolej linowa dwuosobowa. Trasa główna obok kolejki o długości ok. 700 m jest sztucznie zaśnieżana i oświetlona. Dodatkowo znajdują się tam trzy wyciągi orczykowe -talerzykowe i 7 tras narciarskich o różnym stopniu trudności dla dzieci i dorosłych najdłuższa ma ponad 900 m a najkrótsza ok. 500 m. W pobliżu są obiekty gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu sportowego i szkoły narciarskie.
- Halfpipe - rynna śnieżna do snowboardu, pełnowymiarowa wraz z wyciągiem orczykowym na południowym stoku Palenicy,
- Kolej linowa - krzesełkowa na Palenicę o długości 783 m., różnica wzniesień 260m. (stok Palenica I - sztucznie śnieżony o długości 1000 m. różnica wzniesień 250m, homologowany przez władze FIS i PZN, stok Palenica II o długości 1800 m., różnica wzniesień 270 m - trasa biegnąca ze szczytu Szafranówki, aż do podnóża Palenicy  gdzie łączy się z trasą Palenica I, stok Szafranówka - dwa równoległe wyciągi orczykowe o długości 350 m, różnica wzniesień 75 m, trasa zjazdowa łatwa, sztucznie śnieżona).
Dzięki swoim warunkom geologicznym uzdrowisko posiada wyjątkowe wody mineralne.
Do najbardziej znanych zaliczyć można:
" Stefan" - zalecany w schorzeniach dróg oddechowych, nie zalecany przy nadkwaśności żołądka
" Magdalena" - zalecana w schorzeniach dróg żółciowych i przy zaparciach
" Jan" - zalecany w schorzeniach dróg oddechowych i nadkwasocie żołądka
" Szymon" - zalecany przy niedokrwistości u rekonwalescentów
" Wanda" - polecana przy podagrze i przy alergiach
" Helena" - polecana przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy

Ważniejsze trasy wycieczkowe:
- Palenica - 50 min.
- Jarmuta - 1 godz. 30 min.
- Wąwóz Homole - 1 godz. 50 min. (z dojazdem)
- Bryjarka - 1 godz.
- Bereśnik - 1 godz. 15 min.
- Dzwonkówka - 2 godz. 30 min.
- Prehyba - 4 godz.
- Czerwony Klasztor - 2 godz. 30 min. (potrzebny jest paszport)
- Sokolica - Trzy Korony - Wąwóz Szopczański - 5 godz.
- 6 tras rowerowych łącznie koloło 100 km. długości
Stadnina Koni RAJD - Szczawnica - Jaworki 17b
Wszystkich chętnych zapraszamy na górskie spacery, wycieczki i rajdy. W zależności od umiejętności każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby, które nie potrafią jeździć mogą spróbować "jak to jest" podczas półgodzinnej przechadzki po okolicach Jaworek. Jeźdźców którzy opanowali już podstawowe umiejętności jeździeckie zapraszamy na spacery po górach. Mamy opracowane kilkugodzinne, całodzienne i kilkudniowe przepiękne widokowo trasy, które dostosowujemy do umiejętności naszych klientów. Miłośnikom jazdy konnej po górach proponujemy zajęcia związane z doskonaleniem techniki jazdy w górzystym terenie. Służy temu tzw "ścieżka huculska". Dla zaawansowanych miłosników koni przygotowalismy: Jazda po ujeżdżalni, Kursy na Przodowników
Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK, Zdobywanie Jeździeckiej Odznaki Turystyki Górskiej PTTK

Wypożyczalnie sprzętu sportowego:
Wypożyczalnia nart znajduje się przy dolnej stacji kolejki linowej na Palenicę. W wypożyczalni posiadamy ponad 200 kompletów nart Carvingowych firmy: Salomon, Atomic, Rossignol itp. oraz narty biegowe, snowboard. W naszej wypożyczalni można testować najnowsze modele nart firmy Atomic gdyż znajduje się tu Centrum Testowe Atomica. Narty oraz snowboard serwisowane są na profesjonalnym sprzęcie firmy WINTERSTEIGER oraz Montana.
W wypożyvczalni rowerów znajduje się ponad 70 rowerów górskich i tekingowych firm: Merida, Delta itp. Posiadamy rowery z fotelikami i przyczepami do przewozu dzieci. Dzięki swojemu położeniu to doskonała baza wypadowa na całą okolicę w stronę Pienińskiego Parku Narodowego i Słowacji gdzie prowadzi szlak do Czerwonego Klasztoru wzdłuż Dunajca oraz w stronę Jaworek, wąwozu Homole i Białej Wody.
Przejścia graniczne:
Przejście graniczne - turystyczne Szczawnica - Leśnica (Słowacja).
Uruchomione w październiku 1996r. Udostępnione dla turystów pieszych, rowerzystów, narciarzy oraz wózków inwalidzkich napędzanych paliwem ekologicznym.  Usytuowane w rejonie zakończenia Spływu Dunajcem. Stwarza możliwość podziwiania Słowackich Pienin oraz Przełomu Dunajca z Drogi Pienińskiej prowadzącej do Czerwonego Klasztoru.
W sierpniu 1999 roku otwarto nowe punkty gdzie można przekraczać granicę:
- Jaworki - Limanowa /nr słupka granicznego II/71/
- Jaworki - Stráňany /nr słupka granicznego II/76/
- Szlachtowa - Velký Lipnik /nr słupka granicznego II/83/
Park linowy
Parki linowe to wspaniała forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Uczestnicy zabawy na linach pokonują szereg przeszkód rozwieszonych między drzewami. W Parku linowym mogą się bawić zarówno dzieci jak i również osoby dorosłe. W każdym parku jest specjalna trasa dla "dzieci".
 
 
Strona główna | Oferta | Atrakcje | Galeria | Cennik | RezerwacjaKontakt i mapa dojazdu
© Dom Wypoczynkowo - Rekolekcyjny PATER NOSTER - Jaworki, Szczawnica noclegi, pieniny. Realizacja: Verakom